A párok alvásának minőségét vizsgálta meg a német Integratív Pszichiátriai Kutatóközpont tudósa, Henning Johannes Drews kollégái segítségével. Arra voltak kiváncsiak, hogy mennyire alszanak jól azok, akik együtt álmodnak az éjszaka folyamán.
Bár sok országban a párok együtt alszanak egy ágyban, mégis hiányosak és ellentmondásosak a közös ágy és az alvás minősége közötti kapcsolatról szóló kutatások. Mi több, a felek is eltérően nyilatkoznak az együtt töltött éjszakáról. Vannak, akik a párjuk forgolódására, horkolására esetleg motyogására panaszkodnak.
A német kutatócsoport az együtt alvók alvásszerkezetét is megvizsgálta a test mozgásainak mérésén túl. Összesen 12 fiatal, egészséges, heteroszexuális párt vizsgáltak, akik négy éjszakát alváslaborban töltöttek. Megfigyelték őket akkor, amikor a párjukkal aludtak és akkor is, amikor egyedül tették mindezt. Emellett alaposan ki is kérdezték őket a párkapcsolatukról.
Az eredmények azt mutatták, hogy az alvás úgynevezett gyors szemmozgásos szakasza (REM, rapid eye movement) növekedett, és folyamatosabb volt az együtt alvás idején, mint amikor külön aludtak a partnerek. Ez a jellemző azért különösen fontos, mert az élményteli álmokkal jellemzett REM az érzelmek szabályozásával, az emlékek megerősítésével, a társas kapcsolatokkal és a kreatív problémamegoldással is összefügg. Vagyis sokkal jobb minőségű alvásban volt része azoknak, akik a párjukkal aludtak, mint akik egyedül voltak kénytelenek álomra hajtani a fejüket. Drews szerint “a partnerrel alvás segítheti a mentális egészséget, a memóriát és a problémamegoldást”.
Persze még maradtak nyitott kérdések. Ugyanis nem tudni, hasonló hatás érvényesül-e idősebb párok esetében, vagy olyankor, ha egyikük beteg. A német tudósok kutatásainak eredményét a Frontiers in Psychiatry című szakfolyóiratban tették közzé.
Forrás: ridikul.hu